Puerto de la Cruz

Przepiękne miasto z romantycznymi widokami...


Puerto de la Cruz…

Puerto de la Cruz: SIERPIEŃ 2017

Trochę o Teneryfie

Teneryfa (hiszp. Tenerife) – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki, zaliczana do Makaronezji, jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich, a zarazem najludniejszą wyspą hiszpańską. Ma ona ok. 80 km długości i ok. 50 km szerokości oraz znajduje się około 300 km od kontynentu afrykańskiego. Ponadto administracyjnie Teneryfa obejmuje również około 200 małych wysp będącymi nieużytkami.Obowiązującą na wyspie walutą jest euro, a językiem urzędowym język hiszpański.

Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Powstawała ona w kilku etapach. Wszystko zaczęło się ok. 30 mln lat temu, kiedy to z dna Atlantyku zaczęła wydobywać się lawa tworząc wzniesienia, na których powstały Wyspy Kanaryjskie. Następnie ok. 7 mln lat temu ponad powierzchnię zaczęły wystawać masywy Adeje, Anaga i Teno. Na kolejnych etapach rozwoju wyspy głównym elementem kształtującym podłoże była erozja i tworzenie się centralnej części Teneryfy poprzez liczne erupcje. W ten sposób powstał najwyższy szczyt całej Hiszpanii Pico del Teide (3718 m n.p.m.).

Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide, który znajduje się w parku narodowym oraz zabytkowe miasto La Laguna- dawna stolica Teneryfy.

Puerto de la Cruz

Jest to miejscowość położona na północy Teneryfy, gdzie klimat i warunki sprzyjają najbardziej turystyce. Od razu urzeka nas ona swoją piękną linią brzegową z oceanem i piekną roślinnością...

Widoki z dachu hotelu położonego w centrum miasta, urzekają:

Bardzo dużo ludzi rano uprawia tu jogging i spacery. Wtedy jest tak cicho, spokojnie, po prostu pięknie. Uważam, że poranek to najpiękniejsza pora dnia, bo powietrze pachnie inaczej i jest niesamowity spokój, a na Teneryfie ten urok jest jeszcze bardziej powalający.

Plaże są tutaj pochodzenia wulkanicznego i może czarny piasek nie jest tak urokliwy jak jasny, ale właśnie to ma swój czar na Teneryfie. Najpiękniejszą plażą w Puerto de la Cruz jest Plaża Jardin:

Idąc w kierunku plaży Jardin, spotykamy na plaży niesamowite miejsce: kamienie układane pionowo przez turystów. I my dołożyliśmy również swoje kamyczki.

Mimo, że Teneryfa, to wyspa pochodzenia wulkanicznego, to roślinnośc tu także zachwyca:

Ponieważ lubię wiele rzeczy związanych ze sztuką, to nie umiałam przejść obojętnie obok murali czy też domku "owiniętego" w kocyk robiony na szydełku. Spotkałam się już z drzewami owiniętymi w takie kocyki, np w Le Havre we Frnacji, ale z domkiem, po raz pierwszy. Niesamowite !

Park Wodny Lago Martiánez

Park Wodny Lago Martiánez to kompleks przepięknych basenów, zaprojektowany przez wybitnego architekta z Lanzarote, Césara Manrique. Niesamowity obiekt z licznymi basenami, fontannami i wodospadami, który jest dostępny jest dla każdego za 5,50 euro na cały dzień. Różne też są opcje cenowe z pobliskich barów i restauracji. I tak na przykład kupując bilet w pobliskim Barze Terraza, płacimy 10 euro i mamy w tym bilet na baseny plus jedzenie i picie.

Zakupy na Teneryfie

Na Wyspach Kanaryjskich nie ma podatku VAT doliczanego do produktow, więc warto kupić tam perfumy czy markową odzież oraz akcesoria.

Co ile kosztuje na Teneryfie

Wyjazd a właściwie wylot czy też rejs na Teneryfę to nie jest tani koszt, ale za to na samej wyspie życie nie jest drogie. A ponieważ jest tu pięknie a ceny normalne, to mnóstwo ludzi na emeryturze z różnych stron świata kupuje tu sobie właśnie mieszkania i albo już tu zostają, albo spędzają kilka miesięcy w roku.

W sklepie spożywczym żywność kosztuje podobnie jak u nas, bo np mała woda kosztuje 0,35 centów, sok ok 0,60- 1 EUR, a bułka ok. 0,30 EUR. Kawa w kawiarni kosztuje 0,80 centów, drink ok. 5 EUR. W restauracji koszt pizzy od 5- 7,50 EUR i podobnie cały obiad ok. od 6,90 do 13 EUR. Wiadomo, że przy głównej promenadzie zapłacimy więcej, a w bocznych uliczkach podczas happy hour wypijemy dwa drinki za 5 EUR a obiad składający się z przystawki, drugiego dania, deseru i piwa lub wina dostaniemy już za 6,90 EUR. A w restauracji chińskiej jemy ile chcemy i płacimy tylko 7,90 EUR. Warto więc trochę poszukać na początku, bo ja przynajmniej tak mam, że jak znajdę taką okazję cenową, to jakoś smakuje mi bardziej...hihi...

Co warto zobaczyć na Teneryfie i jakie są opcje zwiedzania

Na pewno warto pojechać do La Laguny czy też do Santa Cruz, co opisuję we wpisie:

Teneryfa- wieczne lato zachęca i kusi...

Na Teneryfie jest bardzo dobra komunikacja autobusowa. Obsługuje je jedna firma i wystarczy kupić bilet np za 15 EUR (są różne opcje) i w autobusie wkładjąc bilet do kasownika zabiera on nam tylko tyle gotówki ile potrzebuje. Reszta zostaje nam na kolejny wyjazd.

Polecam pojechanie do miasteczka Masque (Maska) i przejście się na piechotę tutejeszym wąwozem z góry. Widoki są tak ujmujące, że naprawdę warto. Autobus do Masque w dwie strony to koszt rzędu ok. 10 EUR. Stamtąd można stateczkiem popłynąć do Los Gigantes za 10 EUR/os. i to jest także piękne przeżycie, podziwiając z bliska ogromne klify.

Los Gigantes to jest nadmorskie miasteczko z ogromnymi klifami, które osiągają wysokość od 300 do 600 metrów. Znajduje się ono na zachodzie Teneryfy, w gminie Santiago del Teide. Los Gigantes powstało w miejscu spływania lawy z jednej z ostatnich erupcji, która wpływając do morza, osłoniła klify od osuwania się do oceanu. Niesamowite widoki oraz łagodny, umiarkowany klimat umożliwiło szybki rozwój turystyki.

Oczywiście, będąc na Teneryfie, obowiązkowo należy pojechać na Wulkan Teide. Mi się niestety już po raz kolejny nie udało, gdyż najpierw był w powietrzu piasek z nad Afryki i przez kilka dni niewiele było widać. Wszystko było jakby we mgle a w następne dni był silny wiatr i kolejka na Teide nie chodziła. No cóż, trzeba jeszcze przynajmniej raz znaleźć się w tym pięknym miejscu :-) Bilet autobusowy kosztuje 11 EUR/os. z Puerto de la Cruz w obie strony i wyjeżdża z dworca autobusowego o 9.30 godz. a powrót mamy o 16 godz. z miejsca, gdzie startuje pierwsza kolejka na Teide. Wulkan Teide podziwiałam tylko przez niewielkie chwile z daleka:

Więcej o Teide i Teneryfie we wpisie
Teneryfa- port Santa Cruz...wieczne lato zachęca i kusi...

Wycieczki możemy zakupić z biura podróży, z którego jesteśmy lub ze statku, ale te opcje są najdroższe. I tak np wyjazd na Wulkan Teide z odwiedzeniem miasteczka Masque kosztuje z polskiego biura podróży ok 54 EUR bez wjazdu kolejką na górę. Koszt kolejki na wulkan to 27 EUR/os. Lepsze ceny mają lokalne biura podróży, bo za tą samą wycieczkę co z polskiego biura podróży za 54 EUR, tu zapłacimy 25- 30 EUR. Oczywiście najtaniej jest autobusem lub zebrać się w kilka osób i wynająć busa.

Polecam wszystkim rejsy, gdzie w programie jest zwiedzanie Tenereyfy lub przelot na Wyspy Kanaryjskie i odbycie rejsu wokół wysp, lub też na miejscu wykupywanie sobie krótkich rejsów i pływanie od wyspy do wyspy oraz z miasteczka do miasteczka.

To był piękny czas na Teneryfie. Miłego dnia życzę miłośnikom rejsów, podróży, Hiszpanii i Teneryfy!!!

facebook

Autorka bloga
Anna Doniec
Więcej o mnie

KOMENTARZE:

Autor

Treść:


Wiesia - 2017-09-24 11:09:28
Też dołożyłam tam swoje kamyczki !

Wróć do: Strony głównej


Zawitaj do innych portów:

Rzym
Palermo
Santorini


Mój facebook:


Grupa facebookowa:

Jeśli kochasz rejsy, dołącz do grupy: MIŁOŚNICY REJSÓW i dowiedz się wiele cennych informacji oraz podziel się z nami swoimi wrażeniami z rejsów:

Miłośnicy Rejsów


Mój Instagram:

Instagram


Odwiedzone porty:

● Barcelona- miasto Gaudiego...

● Civitavecchia- Rzym- szlakiem starożytnego Rzymu...

● Funchal- Madera - w górzystej odsłonie...

● La Valetta na Malcie- najdalej na południe wysunięta stolica Europy...

● Limone sul Garda- dowiedz się dlaczego ludzie żyją tu ponad 100 lat...

● Malaga w Hiszpanii- miasto kulturalnych doznań...

● Malcesine- przeczytaj o jedynej takiej kolejce górskiej w Europie...

● Marsylia- urokliwy port we Francji...

● Palermo- miasto, które nigdy nie śpi...

● Plitwickie Jeziora- 16 jezior i 90 wodospadów w jednym miejscu...

● Puerto de la Cruz- romantyczne widoki i miejsca...

● Riva del Garda- włoski kurort jak nasz Sopot...

● Santorini- rajska wyspa...

● Tanger w Maroko- cofnięcie w czasie o co najmniej 100 lat...

● Teneryfa- wieczne lato zachęca i kusi...


Inspiracje z rejsów:

● Hasła Podróżnicze- kochaj, żyj, podróżuj...

● Inspiracje malarskie- z rejsów po morzach, oceanach i jeziorach...

● Jak zaplanować rejs- najtaniej i najlepiej dla nas...

● Na Statku- wszystko o rejsach i statkach...

● Spacer po Maladze- zachwycające miasto...


Rejsy:

● Rejs po Fiordach Norweskich...

● Rejs przez Kanał La Manche...

● Rejsy po północnej części Jeziora Garda...


Inne hiszpańskie porty:

Barcelona

Malaga

Teneryfa