Palermo

Miasto, które nigdy nie śpi...


PALERMO WITA NAS !!!

Rejs po Morzu Śródziemnym: LUTY 2016

Port Palermo

Zakotwiczamy znowu. Tym razem nasz statek przybija do Palermo we Włoszech i od razu raczy nas swym pięknym nabrzeżem oraz portem w Palermo:

Palermo (po grecku: Panormos) to miasto i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności. Według obecnych danych gminę zamieszkuje ok. 660 000 osób. Palermo jest kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii. Jest to główne sycylijskie centrum przemysłowe i handlowe, ale jego głowne gałęzie gospodarki to turystyka, usługi, handel i rolnictwo.

Palermo długo było pod panowaniem Arabów, następnie Normanów, Hiszpanów, aż gdy Włochy się zjednoczyły w 1860 r., Palermo odżyło.

Wychodzimy z portu

Żegnamy na kilka godzin nasz statek i jesteśmy ciekawi, co nas czeka w Palermo.

Z portu w Palermo jest blisko wszędzie, więc nie potrzebujemy żadnego transportu. Właściwie w ok. 20 minut dochodzimy do częsci zabytkowej miasta. Wychodząc z portu, skręcamy w lewo i można iść do końca ulicy, a następnie skręcić w prawo i już jesteśmy w mieście lub szybciej próbować zaułkami skręcić w prawo by z obrzeży wejść do centrum.

Piazza Vigliena

W obrębie historycznego centrum miasta, do którego dochodzimy, trafiamy na Quattro Canti, oficjalnie Piazza Vigliena - plac w Palermo, zbudowany w stylu barokowym w latach 1618-1620. Widzimy tu cztery pałace, posiadające identycznie skomponowaną elewację, podzieloną na trzy części oraz zdobioną posągami i kolumnami w jednym z klasycznych porządków greckich. Na najniższym poziomie każdego pałacu znajduje się rzeźba jednej pory roku, na środku umieszczono figury czterech hiszpańskich królów Sycylii: Karola V, Filipa I, Filipa II i Filipa III, a na najwyższym poziomie są rzeźby dziewic, czterech dawnych świętych patronek Palermo: Krystyny, Ninfy, Oliwy i Agaty.

Katedra w Palermo

Przy ulicy Corso Vittorio Emanuele, na rogu Via Matteo Bonello, napotykamy okazałą budowlę. Jest to Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo), która została zbudowana na zlecenia arcybiskupa Palermo Gualtierro Offamilio w latach 1069 - 1190. Charakteryzuje się obecnością różnych stylów, gdyż długo ją budowano i ciągle zmieniano. Ostatnie prace miały miejsce w XVIII wieku. Jest ona najważniejszym budynkiem okresu normandzkiego w mieście i warto wejść na jej dach i ujrzeć Palermo z góry. Wstęp kosztuje 5 EUR a wejścia są co pół godziny. W lipcu 2015 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Villa Bonanno i Palazzo dei Normanni

Niedaleko Katedry znajduje się Villa Bonanno- miejsce, które samo zachęca na odpoczynek. Nie daliśmy się długo prosić i w cieniu pięknej roślinności postanowiliśmy odpocząć. Za ogrodem znajduje się jeden z najważniejszych zabytków w Palermo: Palazzo dei Normanni, w którym mieści się siedziba Regionalnego Parlamentu Sycylijskiego.

Brama Porta Nuova

Wzdłuż ogrodu ciągnie się droga, która prowadzi do jednej z kilku bram w mieście: Bramy Porta Nuova.

Teatr Massimo

Idąc dalej, napotykamy na Teatr Massimo- operowy teatr w Palermo. Pod względem objętości jest to największy teatr operowy we Włoszech, a zarazem trzeci co do wielkości w Europie. Teatr znany jest z perfekcyjnej akustyki, jednej z najlepszych na świecie. Teatr posiada 1350 miejsc siedzących mieszczących się na parterze oraz balkonach o kształcie olbrzymiej podkowy. Na balkonie pierwszego piętra, w osi głównej teatru, znajduje się loża honorowa, Która dawniej była przeznaczona dla króla Włoch i jego świty.

Spacer uliczkami Palermo

Miasto, jego uliczki tętniące życiem, ludzie, atmosfera, to wszystko nas zachwyca. Nie jest tu wszystko dopieszczone i zadbane, jak w niektórych krajach, ale to Sycylia i widzimy tu prawdziwe życie:

Jak w wielu miejscach na świecie, tak i tu nie może zabraknąć pierwiastka polskiej religijności, którą w dużej mierze rozszerzył nasz ukochany Papież Jan Paweł II:

A jak jest rejs, to musi być i kotwica:

Można by więc stwierdzić, że nie warto jechać do miasta, w którym brudu nie unikniemy i mamy jednak obawy, czy ktoś za rogiem nas nie okradnie. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że to innego typu miasto, ale każdy, kto lubi wrażenia estetyczne, znajdzie tu coś dla siebie a na pewno wszystko tu jest autentyczne i to najbardziej zachwyca.

Gdybyśmy zgłodnieli...

W Palermo są bardzo popularne tzw. apericena, które polecam. Są to rodzaje bufetów, gdzie za ok. 5- 7 euro możemy się najeść i napić do woli. Serwowane są tam różnego rodzaju przystawki oraz pasty a do picia możemy wybrać wino, Spritz, czy też inny napój.

Piazza Pretoria

Trafiamy na Plac Piazza Pretoria , którego większą część zajmuje Fontanna Pretoria, zwana również Fontanną Wstydu . Nazwa fontanny wzięła się stąd, że monumentalna XVI- wieczna budowla została ozdobiona nagimi postaciami. Wśród 48 rzeźb znajdziemy między innymi bogów olimpijskich.

Piękne miejsce, szczególnie, gdy świeci słońce, a woda przybiera delikatny błękitny kolor. Na placu znajduje się również ratusz: Palazzo Pretorio.

Wracamy na statek, bo kolejny port czeka. Machamy z pokładu do całej Sycylii i korzystamy z ostatniej szansy by zapamiętać piękne chwile oraz widoki z Palermo.

Miłego dnia życzę wszystkim miłośnikom Włoch !!!

facebook

Autorka bloga
Anna Doniec
Więcej o mnie

KOMENTARZE:

Autor

Treść:


Jolanta - 2019-02-03 20:19:41
Dziękuję za fantastyczny opis.Skorzystam .

Od Portu Do Portu - 2017-05-15 10:05:51
Dziękuję Ci ślicznie Natalia i nie omieszkam ominąć tych miejsc :-)

Natalia - 2017-05-15 09:59:13
Aniu pięknie pokazałaś Palermo. Uwielbia to miasto, choć nie od pierwszego wejrzenia. Gdy bedziesz następnym razem polecam wieczorny street food na Vucciria, a przed południem zakupy na targu Ballaro :)
Pozdrawiam serdecznie
Natalia

Bogusia - 2017-04-08 17:05:01
Cudowne miasto.

Wróć do: Strony głównej


Zawitaj ze mną do kolejnego portu podczas Rejsu po Morzu Śródziemnym:

Malta
Rzym
Santorini


Mój facebook:


Grupa facebookowa:

Jeśli kochasz rejsy, dołącz do grupy: MIŁOŚNICY REJSÓW i dowiedz się wiele cennych informacji oraz podziel się z nami swoimi wrażeniami z rejsów:

Miłośnicy Rejsów


Mój Instagram:

Instagram


Odwiedzone porty:

● Barcelona- miasto Gaudiego...

● Civitavecchia- Rzym- szlakiem starożytnego Rzymu...

● Funchal- Madera - w górzystej odsłonie...

● La Valetta na Malcie- najdalej na południe wysunięta stolica Europy...

● Limone sul Garda- dowiedz się dlaczego ludzie żyją tu ponad 100 lat...

● Malaga w Hiszpanii- miasto kulturalnych doznań...

● Malcesine- przeczytaj o jedynej takiej kolejce górskiej w Europie...

● Marsylia- urokliwy port we Francji...

● Palermo- miasto, które nigdy nie śpi...

● Plitwickie Jeziora- 16 jezior i 90 wodospadów w jednym miejscu...

● Puerto de la Cruz- romantyczne widoki i miejsca...

● Riva del Garda- włoski kurort jak nasz Sopot...

● Santorini- rajska wyspa...

● Tanger w Maroko- cofnięcie w czasie o co najmniej 100 lat...

● Teneryfa- wieczne lato zachęca i kusi...


Inspiracje z rejsów:

● Hasła Podróżnicze- kochaj, żyj, podróżuj...

● Inspiracje malarskie- z rejsów po morzach, oceanach i jeziorach...

● Jak zaplanować rejs- najtaniej i najlepiej dla nas...

● Na Statku- wszystko o rejsach i statkach...

● Spacer po Maladze- zachwycające miasto...


Rejsy:

● Rejs po Fiordach Norweskich...

● Rejs przez Kanał La Manche...

● Rejsy po północnej części Jeziora Garda...


Inne włoskie porty:

Rzym

Malcesine

Riva del Garda

Limone