La Valetta...Malta

Najbardziej słoneczna i najdalej wysunięta na południe, stolica Europy...


Przybijamy do Portu Grand Harbour na Malcie

Rejs po Morzu Śródziemnym: LUTY 2016

Troszkę o stolicy Malty

Wita nas stolica Malty: Valletta , położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Jest ona najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą i jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2018 (Wrocław był Europejską Stolicą Kultury 2016). I jest to najbardziej słoneczna miejscowość w Europie.

W 1566 r. na wcześniejszy wniosek wielkiego mistrza Jean Parisot de la Valette postanowiono wznieść umocnienia wokół całego półwyspu i zbudować na nim miasto.Kamień węgielny pod budowę miasta, nazwanego na cześć jego założyciela Valletta, został położony 28 marca 1566 r. Projekt miasta stworzył, przysłany przez papieża Piusa IV, włoski architekt, uczeń Michała Anioła, Francesco Laparelli. Układ ulic został tak zaprojektowany, że przecinają się one ze sobą pod kątem prostym. Całe miasto zostało otoczone szeregiem umocnień oraz fosą. Ze względu na wysokie koszty i brak czasu nie wyrównano różnic wysokości poszczególnych części półwyspu, i stąd powstało w mieście mnóstwo uliczek- schodów.

Po opuszczeniu wyspy przez Laperelliego, dalszą rozbudową miasta zajął się Maltańczyk Girolamo Cassar. Pierwszym budynkiem Valletty był kościół Matki Bożej Zwycięskiej, w którym w 1568 pochowany został Jean Parisot de Valette (później grób przeniesiono do konkatedry św Jana).

W ciągu następnych lat Valletta z placu budowy zaczęła przeradzać się w prawdziwe przepiękne miasto, które także stało się symbolem zwycięstwa nad Turkami i ich sułtanem Sulejmanem.

Wychodzimy ze statku

Z portu w Valettcie do miasta jest bardzo blisko. Właściwie, wychodząc ze statku jesteśmy już na drodze prowadzącej do centrum, więc nie potrzebujemy żadnego transportu. Napotykamy na bryczki z końmi, którymi możemy się przejechać za ok. 10- 15 euro, ale bardziej traktując to jako atrakcję. Mi jest żal koników, więc ruszam na piechotę.

Zaczynamy nasz spacer po Valettcie:

Brama Miejska w Valletcie:

Wchodzimy do miasta poprzez Bramę Miejską – pięciokrotnie przebudowywaną, która od 1569 roku służyła za główne wejście do Valletty. Brama znajduje się w Porta Reale Curtain, murze obronnym w środkowej części Valletta Land Front, położonym pomiędzy bastionami św. Jakuba i św. Jana, w pobliżu Fontanny Trytona, budynku parlamentu, Pjazza Teatru Rjal oraz pasażu handlowego City Gate Shopping Arcade. Do bramy prowadzi most przerzucony nad głęboką, suchą fosą. Pierwsza brama była początkowo nazywana Bramą Świętego Jerzego. Później została przemianowana na Bramę Królewską, która po maltańsku brzmi Putirjal. Od lat 60-tych XX wieku wejście zaczęto nazywać: City Gate (Brama miejska). Obecna Brama Miejska została zbudowana w latach 2011–2014 według projektu Renza Piana. Brama Miejska jest początkiem głównej ulicy Valletty- Republica Street.

Valetta urzeka nas od pierwszego wejrzenia. Ciekawa architektura, inna niż ta którą oglądamy w wielu różnych krajach. Budowle wraz z ulicami zbudowane są z jednolitego kamienia i spacerując ulicami Valetty, wydaje się nam, jakbyśmy chodzili wewnątrz jakiegoś zamku. Wszystko razem tworzy niesamowitą całość i daje to poczucie takiej przytulności oraz ciepła. Atmosfera i architektura miasta zachęcają pary do romantycznych spacerów i my również zauważamy, że wisi w powietrzu jakiś taki romantyzm tego miejsca.

Pomnik Jean Parisot de la Valette- założyciela Valetty (oczywiście, nie ten w różowej kurtce):

Rynek St. George:

Uliczki Valetty zachwycają:

Nie może też zabraknąć tutaj pierwiastka religijnego i polskiego jednocześnie:

Zaletą zwiedzania samemu, jest dozowanie czasu na odpoczynek, więc i my z tego korzystamy:

W Valettcie jest mnóstwo pięknych ogrodów, w których można delektować się ciszą i piękną roślinnością.

Biblioteka Narodowa

National Library of Malta - jest usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Wielkiego Mistrza. Pomysł stworzenia biblioteki powstał w 1555 r. przez zakonników joannickich, ale dopiero w 1796 r. powstał obecny budynek Biblioteki Narodowej. Projektantem był Stefano Ittar. Brytyjczycy, gdy pojawili się na wyspie, wzbogacili obecne już zbiory o zbiory książnicy. W 1936 r., na mocy postanowienia króla Jerzego V, biblioteka uzyskała status Królewskiej. Obecnie może z niej swobodnie korzystać każdy.

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza- jest kompleksem, pochodzącym z XVI wieku i dawniej był siedzibą wielkich mistrzów aż do momentu zdobycia Malty przez Napoleona Bonaparte. Następnie mieszkał tutaj gubernator Wielkiej Brytanii, a dzisiaj prezydent wyspy. Wewnątrz dziedzińca znajduje się posąg Neptuna a przed pałacem zawsze stoi żołnierz na warcie. Uroczysta zmiana warty odbywa się co godzinę.

Teatr Manoela

Teatr Manoela, wybudowany w 1731 r. jest obecnie trzecim najstarszym teatrem na świecie.

Katedra Świętego Jana:

Pomnik Enrico Mizzi:

Enrico "Nerik" Mizzi żył w latach 1885 – 1950 i był maltańskim policjantem, liderem Maltańskiej Partii Narodowej oraz Pierwszym Ministrem Malty.

Typowe budynki dla Malty z zielonymi balkonami robią na nas duże wrażenie:

Fort Saint Angelo:

Fort Saint Angelo jest wielkim fortem na Malcie, leżącym przy porcie Grand Harbour. Zbudowano go w czasach Średniowiecza i pełnił rolę zamku zwanego Castello al Mare. Został przebudowany w latach 1530- 1630 przez Zakon św. Jana na fort i nazwano go wtedy Fort Saint Angelo. Nazwa ta pozostała do dziś. Uległ on poważnym zniszczeniom w czasie II wojny światowej, lecz został odnowiony w 1998 r. i jest obecnie na maltańskiej wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako część „Knights' Fortifications around the Harbours of Malta” (Fortyfikacje Rycerzy wokół portów na Malcie).

Dzwon Wolności z 1945 r. (kopuła wsparta na filarach):

Obok Dzwonu Wolności są przepiękne ogrody: Upper Barracca Gardens, zwane Dolnymi Ogrodami Barraka, a poniżej Lower Barakka Gardens (Dolne Ogrody Baraka).Ogród Górny położony jest na szczycie Bastionu św. Krzysztofa (St. Christopher Bastion) i stąd roztacza się wspaniały widok na port Grand Harbour.

Carmelie Church (Kościół Karmelitów)

Masywna kopuła kościoła, pochodzącego z XV w., wyróżnia się na tle innych budynków.

Czas wracać na statek:

Te kilka godzin dane nam zwiedzanie, szybko minęły, ale zobaczyliśmy dużo. Jeszcze na pewno wrócimy tu po więcej wrażeń.

A warto, bo Malta zachwyca!!!!

facebook

Autorka bloga
Anna Doniec
Więcej o mnie

KOMENTARZE:

Autor

Treść:


Klaudia / Guess What - 2017-05-15 09:02:07
Malta zawsze robi na mnie wrażenie, piękne miejsce, w sam raz na wakacje!

Agata - 2017-04-15 10:37:00
Ale ta Malta piękna ;) chętnie bym się tam wybrała.. wakacje marzeń

Gosia - 2017-04-06 11:19:31
Moje marzenie !!!

Wróć do: Strony głównej


Zawitaj do innych portów:

Limone
Palermo
Santorini


Mój facebook:


Grupa facebookowa:

Jeśli kochasz rejsy, dołącz do grupy: MIŁOŚNICY REJSÓW i dowiedz się wiele cennych informacji oraz podziel się z nami swoimi wrażeniami z rejsów:

Miłośnicy Rejsów


Mój Instagram:

Instagram


Odwiedzone porty:

● Barcelona- miasto Gaudiego...

● Civitavecchia- Rzym- szlakiem starożytnego Rzymu...

● Funchal- Madera - w górzystej odsłonie...

● La Valetta na Malcie- najdalej na południe wysunięta stolica Europy...

● Limone sul Garda- dowiedz się dlaczego ludzie żyją tu ponad 100 lat...

● Malaga w Hiszpanii- miasto kulturalnych doznań...

● Malcesine- przeczytaj o jedynej takiej kolejce górskiej w Europie...

● Marsylia- urokliwy port we Francji...

● Palermo- miasto, które nigdy nie śpi...

● Plitwickie Jeziora- 16 jezior i 90 wodospadów w jednym miejscu...

● Puerto de la Cruz- romantyczne widoki i miejsca...

● Riva del Garda- włoski kurort jak nasz Sopot...

● Santorini- rajska wyspa...

● Tanger w Maroko- cofnięcie w czasie o co najmniej 100 lat...

● Teneryfa- wieczne lato zachęca i kusi...


Inspiracje z rejsów:

● Hasła Podróżnicze- kochaj, żyj, podróżuj...

● Inspiracje malarskie- z rejsów po morzach, oceanach i jeziorach...

● Jak zaplanować rejs- najtaniej i najlepiej dla nas...

● Na Statku- wszystko o rejsach i statkach...

● Spacer po Maladze- zachwycające miasto...


Rejsy:

● Rejs po Fiordach Norweskich...

● Rejs przez Kanał La Manche...

● Rejsy po północnej części Jeziora Garda...


Rejs przez Cieśninę Gibraltarską:

Barcelona

Rzym

Malaga

Madera

Teneryfa

Maroko