Limone

Rejsy po północnej części Jeziora Garda......


Limone sul Garda…

Rejsy po Jeziorze Garda: SIERIEŃ 2013

Trochę o Jeziorze Garda

Moje rejsy, to nie tylko rejsy po morzach, ale także malutkie rejsiki po jeziorach, wcale nie takich małych. Popływamy tutaj sobie po jeziorze między małymi portami, ale są w ofertach biur podróży także dłuższe rejsy po Morzu Środziemnym lub Adriatyckim i jednym z punktów programu jest wycieczka nad Jezioro Garda oraz zwiedzanie okolic. Zapraszam więc nad Jezioro Garda, położone w północnych Włoszech, między Wenecją a Mediolanem, otoczone górami Prealpi Gardesane, Alpami i Dolomitami. Jest to jezioro polodowcowe, zarazem największe i najczystsze jezioro tego kraju. Jego powierzchnia liczy 370 km², długość to 55 km a szerokość od 4 do 12 km. Nazwa jeziora pochodzi od miejscowości Garda. Panuje tu łagodny klimat z roślinnością śródziemnomorską. Wokół jeziora znajduje się wiele miasteczek turystycznych i kurortów, z zabytkową zabudową oraz zadbanymi plażami żwirowymi, z łagodnym zejściem do jeziora. Północna część jeziora jest bardziej górzysta i wietrzna, jest więc rajem dla windsurferów. W południowej części jeziora woda jest cieplejsza, znajdują się tam liczne kempingi, parki rozrywki oraz źródła termalne. Na jeziorze jest wiele małych wysepek oraz 5 dużych. Największa z nich to Isola del Garda.

Limone

Jest to miejscowość położona w Lombardii i ma liczne walory turystyczne. Istotną sprawą na tym terenie jest uprawa oliwek wykorzystywanych do produkcji oliwy w miejscowej tłoczni. Przed wieloma laty Limone słynęło z produkcji cytryn i limonek, choć nazwa miejscowości, jakby się mogło wydawać, od limonek nie pochodzi. Aczkolwiek dziś mieszkańcy wykorzystują nazwę limone do wszystkiego , co związane z limonkami i na każdym kroku możemy tu spotkać wyroby z limonek oraz słynny we Włoszech likier: Limoncello.

A na niemalże wszystkich domach tabliczki z numerami są typowe dla tej miejscowości i muszą być cytrynki oczywiście:

Limone posiada liczne połączenia żeglugowe z sąsiednimi miastami: Riva del Garda, Malcesine i Toscalano. Ceny się kształtują od ok. 9 euro do 18 euro, w zależności od odległości i czy chcemy płynąć stateczkiem wycieczkowym wolniej, czy tylko przepłynąć szybko na drugą stronę (te są droższe) i w zależności, czy bilet kupujemy w dwie czy w jedną stronę. Jest to bardzo fajny sposób komunikacji, gdyż drogi są często wykute w skałach, jest mnóstwo tunelów i w sezonie są korki, więc droga wodna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a, że ja oczywiście preferuję rejsy, więc pływam sobie z jednej miejscowości do drugiej.

Jeszcze do niedawna, bo do lat 30- ych XX wieku miejscowość była w znacznym stopniu odizolowana i dostać się do niej można było tylko statkiem lub przez góry. Dopiero gdy ukończono w 1932 r. Drogę Garda, znacznie to ułatwiło dostęp do tej miejscowości.

Limone zamieszkuje ok 1100 osób, z czego u ok. 50 z nich stwierdzono występowanie mutacji powodującej powstanie odmiennej apolipoproteiny A-I, co powoduje długowieczność i osoby te bardzo często przekraczają 100 lat życia. Myślę, że wspaniałe warunki klimatyczne też temu sprzyjają, więc cóż nam zostaje, jeśli chcemy żyć długo? jak najprędzej przeprowadzić się do Limone, a jeśli nie, to choć czasem tam pojechać, bo jest naprawdę pięknie,

Odwiedzamy centrum Limone:

Widok na miejscowość, piękne góry i wkomponowane w nie budynki:

Wszędzie po drodze, napotykamy piękną, inną od naszej roślinność:

Spacerek po górach i widoczki z innej perspektywy:

Natrafiamy na piękny wodospad Varone, który akurat teraz nie jest za duży, ale sądzę, że są okresy, gdy jest bardzo okazały:

Okolice Lago di Garda urzekały przez wieki artystów. Zresztą mnie też urzekło to miejsce i stąd pomysł na stworzenie zakładki Inspiracje Malarskie, a w niej zapraszam do oglądniecia mojej akrylowej wariacji na płótnie, na temat Limone:

Limone

Malownicze krajobrazy wykorzystywali również filmowcy. W tunelach Gardesana Occidentale, kręcone były sceny do filmu: „Quantum of Solace„ i to tutaj właśnie Agent 007 – James Bond uciekał przed ścigającymi go ochroniarzami pana White’a , pragnącymi odbić swojego szefa.

Oczywiście nie może tu zabraknąć kawiarnek i knajpek, które ukazują się nam na każdym kroku. Przeważnie są położone na wysokości, z pięknym widokiem na jezioro, a ceny nie odstraszają, bo pizzę zjemy już za 5 euro a mała butelka wina jest już w cenie od 6 euro.

Miasto nocą również zachwyca:

Żegnamy się z Limone i płyniemy do kolejnego portu nad Gardą:

Rejsy po północnej części Jeziora Garda

Miłego dnia życzę miłośnikom Włoch !!!

facebook

Autorka bloga
Anna Doniec
Więcej o mnie

KOMENTARZE:

Autor

Treść:


Od Portu Do Portu - 2017-06-24 07:57:10
Są przepiękne trasy rowerowe, więc warto wybrać się z rowerem lub wypożyczyć na miejscu, a widoki z roweru są niezapomniane :-)

Ja Zwykła Matkaa Klaudia - 2017-06-23 20:56:23
To miejsce już dawno widnieje na mojej liście :) I mam nadzieję że kiedyś tam dotrę. Słyszałam że są tam bardzo krajobrazowe ścieżki rowerowe :)

Jola - 2017-06-23 17:56:25
Tu mieszkałam, tu się zakochałam i mam nadzieję, że ta miłość już będzie na zawsze, i tu zawsze będę wracać ! :-)

Darek - 2017-06-23 17:55:57
Limone jest bajeczne <3

Wróć do: Strony głównej


Zawitaj do innych portów:

Teneryfa
Malta
Santorini


Mój facebook:


Grupa facebookowa:

Jeśli kochasz rejsy, dołącz do grupy: MIŁOŚNICY REJSÓW i dowiedz się wiele cennych informacji oraz podziel się z nami swoimi wrażeniami z rejsów:

Miłośnicy Rejsów


Mój Instagram:

Instagram


Odwiedzone porty:

● Barcelona- miasto Gaudiego...

● Civitavecchia- Rzym- szlakiem starożytnego Rzymu...

● Funchal- Madera - w górzystej odsłonie...

● La Valetta na Malcie- najdalej na południe wysunięta stolica Europy...

● Limone sul Garda- dowiedz się dlaczego ludzie żyją tu ponad 100 lat...

● Malaga w Hiszpanii- miasto kulturalnych doznań...

● Malcesine- przeczytaj o jedynej takiej kolejce górskiej w Europie...

● Marsylia- urokliwy port we Francji...

● Palermo- miasto, które nigdy nie śpi...

● Plitwickie Jeziora- 16 jezior i 90 wodospadów w jednym miejscu...

● Puerto de la Cruz- romantyczne widoki i miejsca...

● Riva del Garda- włoski kurort jak nasz Sopot...

● Santorini- rajska wyspa...

● Tanger w Maroko- cofnięcie w czasie o co najmniej 100 lat...

● Teneryfa- wieczne lato zachęca i kusi...


Inspiracje z rejsów:

● Hasła Podróżnicze- kochaj, żyj, podróżuj...

● Inspiracje malarskie- z rejsów po morzach, oceanach i jeziorach...

● Jak zaplanować rejs- najtaniej i najlepiej dla nas...

● Na Statku- wszystko o rejsach i statkach...

● Spacer po Maladze- zachwycające miasto...


Rejsy:

● Rejs po Fiordach Norweskich...

● Rejs przez Kanał La Manche...

● Rejsy po północnej części Jeziora Garda...


Inne włoskie porty:

Rzym

Riva del Garda

Malcesine

Palermo