Rejs po Fiordach Norweskich...

Zachwycające widoki w Norwegii...


Rejs po Fiordach Norweskich

Rejs po Fiordach Norweskich: LIPIEC 2018
Zaczynamy naszą podróż
od wizyty w Warnemunde w Niemczech

Nasza trasa rejsu to: Warnemünde (Niemcy)- Kopenhaga (Dania)- Hellesylt-Geiranger (Norwegia)- Bergen (Norwegia)- Kristiansand (Norwegia)- Aahrus (Dania)- Warnemünde.

Statek Costa Favolosa pod włoską banderą na rejs po Fiordach Norweskich wypływa z Warnemünde i tam też ruszamy.

Warnemünde to urocza portowa miejscowość na północy Niemiec z mnóstwem knajpek i sklepików wzdłuż kanałów. Warto pospacerować sobie po tej miejscowości, usiąść na kawę przy porcie i podelektować się tutaj wspaniałą atmosferą.

Parking na samochód przy porcie zwykle kosztuje ok 100 EUR, ale warto zanleźć sobie w pobliżu za ok. 60- 70 EUR, skąd busem nas dowiozą pod sam statek.

Dzień 1

Odprawa na statku

Dużą zaletą rejsu statkiem, jest to, że nie ma ograniczeń bagażowych.

Warto na początku zgłosić w jakim języku chcemy dostawać codzienną gazetkę do pokoju z informacjami z pokładu (niestety w języku polskim nie ma).

Pierwszego dnia zawsze jest szkolenie z kamizelkami ratunkowymi. Czas tego szkolenia jest ogłaszany przez głośniki umieszczone w kabinach, a właściwie i na całym statku.

Na statku do wyboru mamy kabiny wewnętrzne (bez okna), kabiny zewnętrzne ( z oknem), kabiny z balkonem oraz apartamenty. Warto wybrać sobie pokój z balkonem. Mamy i większą przestrzeń, i więcej możliwości widokowych, a picia kawy na balkonie statku, gdy mijamy kolejne lądy, oglądamy zachody i wschody słońca, czujemy klimat wpływającego do portu i wypływającego z portu, statku, nic nie zastapi.

Odprawa jest przeważnie od 14.00 do 18.00 a ok 19.00 statek rusza, więc pierwszy dzień mamy na rozpakowanie, szkolenie ratunkowe i odpoczynek.

Dzień 2- Kopenhaga

Port w Kopenhadze leży blisko centrum. Spokojnie można spacerkiem dojść w ważne dla miasta miejsca. Jedynie nowy port leży dosyć daleko i tu polecam sobie kupić bilet na statku na shuttle bus za 14 EUR/ os. w dwie strony do miasta. Zaraz po wyjściu z portu natkniemy się na symbol Kopenhagi- Małą Syrenkę. Jest to rzeźba przedstawiająca postać z baśni Hansa Andersena. Rzeźba nie jest zbyt okazała, ale tłum ludzi robiących zdjęcia wokół niej wskaże Wam kierunek. Rzeźba znalazła się na liście najabrdziej przereklamowanych atrakcji na świecie i muszę się tutaj z tym zgodzić.

Spacerkiem pomału zwiedzamy Kopenhagę, która przeraża swoim ogromem, a zarazem zachwyca wieloma pięknymi miejscami:

Dzień 3- dzień na morzu

Dzień na morzu uwielbiam najbardziej. Jest to dobry dzień na odpoczynek i korzystanie z atrakcji statku, o których już pisałam w Inspiracjach:

Na Statku

Dzień 4

Statek przybija do głównego naszego celu: Hellesylt- Geiranger. Geirangerfjord, albo inaczej: fiord Geiranger, leży na trasie tak zwanego Złotego Szlaku (Golden Route). Ta piękna trasa, biegnąca przez górskie doliny, przełęcze i dwa fiordy, łączy Drogę Trolli z Geiranger. To żelazny punkt większości wycieczek nad fiordy. W kraju znaleźć można wiele miejsc robiących równie duże, a może nawet większe wrażenie, ale zaletą Geiranger jest stosunkowo łatwy dojazd i bliskość do innych atrakcji takich jak lodowiec Briksdalsbreen czy secesyjne miasto Ålesund. I tu zawiele nie muszę pisać, bo widoki mówią same za siebie:

Hellesylt to mała miejscowość położona wśród fiordów z pięknym wodospadem:

Geiranger szczyci się tarasem widokowym Sky Walk, z którego rozciągają się niesamowite widoki na fiordy. Jednak trzeba iść pod górę 1500 m by się na niego dostać lub jechać z wycieczką, lub miejscowymi autobusami CtySightseeing Hop on Hop off za 28 EUR/dzień os. Polecam też panoramę na fiordy z drogi biegnącej wzdłuż wodospadu- dumy Geiranger.

Geirangerfjord otoczony jest przez jedno z najbardziej stromych gór na całym zachodnim wybrzeżu. Wrzyna się w nie wąskim klinem wygiętym w kształt litery "S", a z jego stromych zboczy spływają warkocze wodospadów. Najbardziej znane z nich to De Syv Søstre (Siedem Sióstr):

Oczywiście w Norwegii nie może zabraknąć widoku domków, których dachy są porośnięte trawą:

Dzień 5

Piątego dnia z rana witamy Bergen.

Bergen jest drugim co do wielkości miastem kraju i liczy 265 300 mieszkańców. Nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawe niepowtarzalne budownictwo zachwyciło mnie i z pewnością każdego, który to miasto odwiedza.

Ciekawostką jest tutaj, że ok. 300 dni w roku pada deszcz a praktycznie prawie codzienie co 15-20 minut troszkę pada. Dla mieszkańców to normalne i oni twierdza, że jak tak pokropuje- to nie pada. Faktycznie mnie to spotkało i moja parasolka była co 20 minut rozkładana.

Dzień 6

W szósty dzień odwiedzamy Kristiansand w Norwegii:

Urzekł mnie tutaj stary rynek.

Dzień 7

Ostatni dzień na rejsie to dzień odwiedzin w Danii- pięknego miasteczka Aahrus:

Spotkaliście się już z takim przedszkolem na spacerze???? Cudo... :

Bardzo klimatyczna miejscowość z wieloma knajpkami, w których ludzie róznych narodowości siedzą od rana nad kanałami:

Na każdym kroku w Danii i Norwegii spotykamy niedźwiedzie, renifery i trolle ( oczywiście sztuczne- prawdziwych nie spotkałam :-))

No i w końcu statek ustawia kurs na Warnemünde i czas wracać do domu z pięknymi wspomnieniami !!!

Życzę wszystkim miłośnikom wody, rejsów takimi statkami oraz tak pięknych widoków, jakich można zaznać podczas rejsu po Fiordach Norweskich :-)

Miłego dnia i pięknych rejsów dla Was!!!
facebook

Autorka bloga
Anna Doniec
Więcej o mnie

KOMENTARZE:

Autor

Treść:


Piotr - 2019-01-10 12:53:54
Super sprawa

Wróć do: Strony głównej


Zawitaj ze mną do portów:

Palermo
Malta
Santorini


Mój facebook:


Grupa facebookowa:

Jeśli kochasz rejsy, dołącz do grupy: MIŁOŚNICY REJSÓW i dowiedz się wiele cennych informacji oraz podziel się z nami swoimi wrażeniami z rejsów:

Miłośnicy Rejsów


Mój Instagram:

Instagram


Odwiedzone porty:

● Barcelona- miasto Gaudiego...

● Civitavecchia- Rzym- szlakiem starożytnego Rzymu...

● Funchal- Madera - w górzystej odsłonie...

● La Valetta na Malcie- najdalej na południe wysunięta stolica Europy...

● Limone sul Garda- dowiedz się dlaczego ludzie żyją tu ponad 100 lat...

● Malaga w Hiszpanii- miasto kulturalnych doznań...

● Malcesine- przeczytaj o jedynej takiej kolejce górskiej w Europie...

● Palermo- miasto, które nigdy nie śpi...

● Plitwickie Jeziora- 16 jezior i 90 wodospadów w jednym miejscu...

● Riva del Garda- włoski kurort jak nasz Sopot...

● Santorini- rajska wyspa...

● Tanger w Maroko- cofnięcie w czasie o co najmniej 100 lat...

● Teneryfa- wieczne lato zachęca i kusi...


Inspiracje z rejsów:

● Hasła Podróżnicze- kochaj, żyj, podróżuj...

● Inspiracje malarskie- z rejsów po morzach, oceanach i jeziorach...

● Jak zaplanować rejs- najtaniej i najlepiej dla nas...

● Na Statku- wszystko o rejsach i statkach...

● Spacer po Maladze- zachwycające miasto...


Rejsy:

● Rejs po Fiordach Norweskich...

● Rejs przez Kanał La Manche...

● Rejsy po północnej części Jeziora Garda...


Rejs przez Cieśninę Gibraltarską:

Barcelona

Rzym

Malaga

Madera

Teneryfa

Maroko